Kensington Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver
Login to View Prices
Kensington Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver – Wireless – Radio Frequency – 2.40 GHz – Black – 1 Pack – USB Type A – 4 Button(s) – TAA Compliant
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Presentation Pointer |
| Battery Included | Yes |
| Number Of Total Buttons | 4 |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Operating System Compatibility | Mac OS X |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Rechargeable | No |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.1" |
| Width | 1.9" |
| Brand Name | Kensington |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Length | 3.9" |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | K33272WW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Present like a pro with the Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver. Designed for professionals with a reliable wireless connection and natural controls, this remote allows you to focus on making an effective presentation. Make your point at the touch of a button with a bright-red laser that can highlight any part of your presentation. Intuitive, four-button layout lets you easily go forward and back on your PowerPoint or Keynote slides while the other two buttons let you hide your screen and use the red laser pointer. Plug-and-play, 2.4GHz wireless connection with 65' range delivers secure and reliable performance through a compact USB receiver so you can roam the room or auditorium with ease during your presentation. No is driver required. Wireless nano receiver conveniently stores inside the AAA battery compartment when not in use. The AES 128-bit encryption protects sensitive data from potential hackers. Switch off the TAA-compliant presenter to conserve battery power.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Presentation Pointer</li> <li>USB Receiver</li> <li>2 x AAA Batteries</li> <li>Instruction Guide</li> <li>Warranty Card</li> <li>Compliance Sheet</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
Kensington Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver
Login to View Prices
Kensington Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver – Wireless – Radio Frequency – 2.40 GHz – Black – 1 Pack – USB Type A – 4 Button(s) – TAA Compliant
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Presentation Pointer |
| Battery Included | Yes |
| Number Of Total Buttons | 4 |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Operating System Compatibility | Mac OS X |
| TAA Compliant | Yes |
| Product Color | Black |
| Rechargeable | No |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.1" |
| Width | 1.9" |
| Brand Name | Kensington |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Length | 3.9" |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Part Number | K33272WW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Present like a pro with the Wireless Presenter with Red Laser – Nano Receiver. Designed for professionals with a reliable wireless connection and natural controls, this remote allows you to focus on making an effective presentation. Make your point at the touch of a button with a bright-red laser that can highlight any part of your presentation. Intuitive, four-button layout lets you easily go forward and back on your PowerPoint or Keynote slides while the other two buttons let you hide your screen and use the red laser pointer. Plug-and-play, 2.4GHz wireless connection with 65' range delivers secure and reliable performance through a compact USB receiver so you can roam the room or auditorium with ease during your presentation. No is driver required. Wireless nano receiver conveniently stores inside the AAA battery compartment when not in use. The AES 128-bit encryption protects sensitive data from potential hackers. Switch off the TAA-compliant presenter to conserve battery power.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Presentation Pointer</li> <li>USB Receiver</li> <li>2 x AAA Batteries</li> <li>Instruction Guide</li> <li>Warranty Card</li> <li>Compliance Sheet</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |









