Canon PR500-R Wireless Presenter – Laser – Wireless – Black – 1 Pack
Additional information
| Brand | Canon, Inc |
|---|---|
| Product Type | Presentation Pointer |
| Additional Warranty Informati | <p>One year limited warranty.</p> |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.7" |
| Width | 4.9" |
| Brand Name | Canon |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Length | 8.5" |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Model | PR500-R |
| Product Name | PR500-R Wireless Presenter |
| Device Supported | Projector |
| Manufacturer Part Number | PR500R |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wireless presenter features a vibrant red laser that's two times more visible than standard lasers to direct your audience's attention exactly where you need. Intuitive slideshow controls put you in complete control of every page to effortlessly navigate through your presentation. 65' wireless range means you can move freely around the room to engage your audience for greater impact. Battery level indicator provides a quick reminder of the status of the included AA batteries to prevent unexpected runout during your presentation. Plug-and-play technology allows fast, simple use directly out of the box and is fully compatible with PowerPoint and Keynote. Protective carrying case provides a soft layer of protection to travel with your presenter without worry.</p> |
| Movement Detection | Laser |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>PR500-R Wireless Presenter</li> <li>AA Batteries</li> </ul> |









