Kensington SmartSockets Tabletop Surge Protector – 6 x NEMA 5-15R – 1500 J – 16 ft
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Power Cord/Cable Length | 16 ft |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.8" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 6.5" |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Brand Name | Kensington |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | K62634 |
| Product Name | SmartSockets Tabletop Surge Protector |
| Product Line | SmartSockets |
| Surge Energy Rating | 1500 J |
| Manufacturer Part Number | 62634 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Tabletop surge protector eliminates power cord clutter in meetings and conferences. Circular design has plenty of room for up to six AC adapters. Color-coded rings and matching cord labels quickly identify connections. Surge protector offers premium protection with 1500 joules and 330 volt clamping level, 16' cord to reach the center of the room, and EMI/RFI noise filtration. Audible alarm alerts you when protection is low or no longer present.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |








