Kensington L1000 Bicolour Ring Light with Webcam Mount
Login to View Prices
Kensington L1000 Bicolour Ring Light with Webcam Mount – Stand
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Video Light |
| USB | Yes |
| Product Material | Polycarbonate |
| Diameter | 10.2" |
| Country Of Origin | China |
| Height | 1.3" |
| Brand Name | Kensington |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | L1000 |
| Product Name | L1000 Bicolour Ring Light with Webcam Mount |
| Mount Type | Stand |
| Package Type | Retail |
| Input Voltage | 5 V |
| Lamp Type | LED |
| Manufacturer Part Number | K87653WW |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This L1000 Bicolor Ring Light with Webcam Mount enhances the way you look on video conference calls. Mount your webcam in the center of the ring for optimum light distribution. It maximizes light using 96 LEDs with 120-degree beam angle, frosted lens and 930 lumens. Bicolor LEDs mimic lighting from sunrise to sunset. Push-button controls easily adjust brightness with 10 increment settings. Ball joint mount offers 360-degree horizontal rotation and 200-degree vertical movement for the best camera angles. Easily attach lamp to any USB-A port on your computer, docking station or other devices. Use light with Kensington Telescoping Desk Stand and Webcam (none included) for a professional video setup. It meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids using disinfectants without degradation.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072324163.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | Box |
| Power Source | USB |
| Package Contents | <ul> <li>L1000 Bicolour Ring Light with Webcam Mount</li> <li>Conversion</li> <li>Instruction Guides</li> <li>Warranty</li> <li>ProVC Insert</li> <li>Compliance Documents</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 8.11 oz |













