Kensington Classic Sp17 Carrying Case (Sleeve) for 17 Notebook – Black
Login to View Prices
Kensington Classic SP17 Carrying Case (Sleeve) for 17″ Notebook – Black – Polyester Body – Shoulder Strap – 16″ Height x 2.3″ Width x 16″ Depth – 1 Each – Retail
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Carrying Case |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Adjustable Strap | No |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyester |
| Country Of Origin | China |
| Style | Sleeve |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 16" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 16" |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Brand Name | Kensington |
| Case Features | Padded Shoulder Strap |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | SP17 |
| Product Name | Simply Portable Classic Notebook Sleeve |
| Package Type | Retail |
| Product Line | Classic |
| Application/Usage | Notebook |
| Manufacturer Part Number | 62567 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Portable sleeve secures and protects your notebook computer during travel. Polyester exterior is tough enough to move through the day with you. Padded notebook compartment ensures your notebook does not get scratched or damaged. Exterior pockets on the front and back provide plenty of room for additional accessories. Padded shoulder strap can be removed to allow you to carry the case by the handles for shorter trips.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |










