Kensington Ac12 Security Charging Cabinet – Universal Device
Login to View Prices
Kensington AC12 Security Charging Cabinet – Universal Device – 4 Casters – x 16.5″ Width x 23.2″ Depth x 28.1″ Height – Black – For 12 Devices – 1 Each
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Charging Cart |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year</p> |
| Number Of Casters | 4 |
| Number Of Devices Supported | 12 |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 28.1" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 23.2" |
| Brand Name | Kensington |
| Features | Power Strip |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Model | 64415 |
| Product Name | AC12 Security Charging Cabinet – Universal Device |
| Application/Usage | Hospital |
| Manufacturer Part Number | 64415 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Security charging cabinet features 12 slide-out drawers to provide an easier check-in/check-out experience for teachers or administrators. Its tamper-resistant door keeps your devices securely locked away between each use. Four rubber wheels allow you to spin and roll this cabinet freely in any direction for effortless mobility in tight spaces. Locking foot pedals on the two front wheels can be engaged with a simple push downward to severely limit movement. AC power strip accommodates each device's own power cord to safely charge all 12 devices simultaneously. Rugged dividers with convenient cable routing help manage cord clutter. Plus, its universal design fits a variety of devices up to 14", including Chromebooks, Surface/Surface Pros, MacBook Airs, iPads, Galaxy Tabs and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 78.04 lb |










