Pro Fit Full-Size Wireless Mouse features an ergonomic, right-handed shape with a soft rubber grip for all-day comfort. It features a high-definition optical sensor with a pointer speed quick-select button for enhanced productivity. 2.4 GHz wireless delivers long range with minimal interference. Mouse is built to last and easy to set up with plug-and-play technology.
- Ergonomic, right-handed shape with soft rubber grip
- Pointer speed, quick-select button
- Forward/back buttons
- High-definition optical sensor (up to 1200 DPI) for responsive control
- 2.4 GHz wireless for long range and minimal interference
Additional information
| Weight | 0.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.90 × 6.00 × 2.90 in |
| Pointing Device Host Interf | USB |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| Package Type | Retail |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Product Line | Pro Fit |
| Movement Detection | Optical |
| Battery Size Supported | AA |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Assembly Required | No |
| Product Model | K72370US |
| Package Contents | <ul><li>Pro Fit K72370US Mouse</li><li>2 x AA Batteries</li><li>Quick Start Guide</li><li>USB Receiver</li><li>Warranty Card</li></ul> |
| Device Supported | Computer |
| Number of Batteries Support | 2 |
| Color Family | Black |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Wireless Te | Radio Frequency |
| Platform Supported | PC |
| Pointing Device Connectivit | Wireless |
| Product Type | Mouse |
| Wireless Operating Frequenc | 2.40 GHz |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 997856829810 |
| MPN | K72370US |
| Brand | Kensington |
















Reviews
There are no reviews yet.