Kempton Ergonomic Fabric Mesh Swivel Task Chair, Supports Up to 275 lb, 18.31 to 22.17 Seat Height, Black Seat/Back/Base
Login to View Prices
The Alera® Kempton is designed to deliver lasting quality, reliable comfort, and a professional aesthetic. With user-friendly features such as adjustable lumbar support and seat height, achieving your ideal seating position is simple. The memory foam seat retains its shape for long-lasting comfort, while the breathable mesh back keeps you cool throughout the day. Built with a sturdy five-star base and smooth-rolling casters. Features a fabric seat and adjustable armrests, providing optimal support for your forearms and shoulders. The side tilt tension adjustment allows you to easily control reclining resistance, and the adjustable lumbar support ensures personalized back comfort. Experience the quality and comfort that’s built to last with the Alera® Kempton task chairperfect for enhancing your workspace.
Additional information
| Weight | 54.0230 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.13 × 14.57 × 25.71 in |
| Seat Height Minimum | 18.31" |
| Armrest Material | Nylon |
| Back Surface Material | Mesh |
| Back Surface Material Famil | Mesh |
| Armrest Color | Black |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Seat Width Maximum | 19.76" |
| Overall Height Maximum | 42.6" |
| Back Height Maximum | 22.28" |
| Seat Height Maximum | 22.17" |
| Back Width Maximum | 18.82" |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Arms Included | Yes |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Weight (Fully Assembled) | 38.14 lbs |
| Seat Depth Maximum | 19.91" |
| Arm Adjustability | 3D |
| Overall Height Minimum | 38.66" |
| Overall Depth Maximum | 28.07" |
| Overall Width Maximum | 29.06" |
| Distance Between Arms | 19.76" to 22.13" |
| Color Family | Black |
| Book Box Indicator | No |
| Caster/Glide Surface Textur | Hard |
| Compatible Flooring Type(s) | Hard Floor |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Caster/Glide Details | Five Nylon Casters |
| Multi-Task Control | Yes |
| Posture Lock | Yes |
| Integral Lumbar Support | Yes |
| Seat Surface Material | Fabric |
| Seat Surface Material Famil | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Arm Type | T-Bar |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Seat Glide Mechanism | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Color | Black |
| Seat Fill Material | Foam |
| UPC | 042167002053 |
| MPN | ALEKP42BME17 |
| Brand | Alera® |














Reviews
There are no reviews yet.