Kantek Widescreen Privacy Filter Black – For 32″ Widescreen LCD Notebook, Monitor – Damage Resistant – Anti-glare – 1 Pack
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 2032-01-01T06:00:00.000Z |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Anti Glare | Yes |
| Country Of Origin | South Korea |
| Brand Name | Kantek |
| Durability | Damage Resistant |
| Features | Privacy |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Widescreen Privacy Filter |
| Device Supported | Monitor |
| Manufacturer Part Number | SVL32W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Privacy filter helps ensure the privacy of on-screen data on your 32" wide-screen notebooks and LCD monitors. Microlouver technology creates a narrow viewing angle. Image is only visible to those directly in front of the screen. Side view is black. Privacy filter also reduces glare, increases contrast and protects your delicate LCD surface from damage. Overlay LCD surface with the filter for a built-in look.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Kantek Widescreen Privacy Filter Black – For 27″ Widescreen LCD Monitor, Notebook – Anti-glare – 1 Pack
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited One Year Warranty</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 27" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Anti Glare | Yes |
| Country Of Origin | South Korea |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Widescreen Privacy Filter |
| Device Supported | Notebook |
| Manufacturer Part Number | SVL27W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Privacy filter helps ensure the privacy of on-screen data on your 27" wide-screen notebooks and LCD monitors. Microlouver technology creates a narrow viewing angle. Image is only visible to those directly in front of the screen. Side view is black. Privacy filter also reduces glare, increases contrast and protects your delicate LCD surface from damage. Overlay LCD surface with the filter for a built-in look. Aspect ratio is 16:9.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
Kantek Widescreen Privacy Filter Black – For 30″ Widescreen LCD Monitor, Notebook – Anti-glare – 1 Pack
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited One Year Warranty</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 30" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Black |
| Anti Glare | Yes |
| Country Of Origin | South Korea |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Microlouver Privacy Technology |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Widescreen Privacy Filter |
| Device Supported | Notebook |
| Manufacturer Part Number | SVL30W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Privacy filter helps ensure the privacy of on-screen data on your 30" wide-screen notebooks and LCD monitors. Microlouver technology creates a narrow viewing angle. Image is only visible to those directly in front of the screen. Side view is black. Privacy filter also reduces glare, increases contrast and protects your delicate LCD surface from damage. Overlay LCD surface with the filter for a built-in look. Aspect ratio is 16:10.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |















