Kantek Premium Ergonomic Footrest with Rollers – 4″ – 6.50″ Adjustable Height – Black
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Footrest |
| Maximum Adjustable Height | 6.50" |
| Minimum Adjustable Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Width | 18" |
| Depth | 13" |
| Brand Name | Kantek |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Model | FR750 |
| Product Name | Premium Ergonomic Footrest with Rollers |
| Manufacturer Part Number | FR750 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium footrest features an ergonomic design to support your legs at the most comfortable height and tilt, while massaging your tired feet. Three-level, adjustable height adjusts from 4" to 6-1/2" high. Simple foot action adjusts tilt smoothly and quietly. Platform rollers and surface bumps massage feet and improve circulation.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 3 lb |










