Kantek Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk – For – Table TopRectangle Top – Adjustable Height – 29.60″ to 44.20″ Adjustment x 23.60″ Table Top Width x 20.50″ Table Top Depth – 44.20″ Height x 23.60″ Width x 20.50″ Depth – Assembly Required – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 23.60" |
| Table Top Depth | 20.50" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | White |
| Minimum Height Adjustment | 29.60" |
| Maximum Height Adjustment | 44.20" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 44.20" |
| Width | 23.60" |
| Depth | 20.50" |
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Model | STS300W |
| Product Name | Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | STS300W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk is ideal for home, office and school. Its compact size fits easily into small spaces. Foot pedal controls the pneumatic-lift mechanism for effortless height adjustment. Height ranges from 29-3/5" sitting to 44-1/5" standing with no preset height positions so you can find the ones you prefer. Worksurface measures 29-1/2" wide x 20-1/2" deep and offers an easy-to-clean melamine surface. Weight capacity is 17.6 lb. Convenient, sit-stand desk/table also features locking casters for mobility and stability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Kantek Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk – For – Table TopRectangle Top – Adjustable Height – 29.60″ to 44.20″ Adjustment x 23.60″ Table Top Width x 20.50″ Table Top Depth – 44.20″ Height x 23.60″ Width x 20.50″ Depth – Assembly Required – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 23.60" |
| Table Top Depth | 20.50" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | Black |
| Minimum Height Adjustment | 29.60" |
| Maximum Height Adjustment | 44.20" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 44.20" |
| Width | 23.60" |
| Depth | 20.50" |
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Model | STS300B |
| Product Name | Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | STS300B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk is ideal for home, office and school. Its compact size fits easily into small spaces. Foot pedal controls the pneumatic-lift mechanism for effortless height adjustment. Height ranges from 29-3/5" sitting to 44-1/5" standing with no preset height positions so you can find the ones you prefer. Worksurface measures 29-1/2" wide x 20-1/2" deep and offers an easy-to-clean melamine surface. Weight capacity is 17.6 lb. Convenient, sit-stand desk/table also features locking casters for mobility and stability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Kantek Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk – For – Table TopRectangle Top – Adjustable Height – 29.60″ to 44.20″ Adjustment x 23.60″ Table Top Width x 20.50″ Table Top Depth – 44.20″ Height x 23.60″ Width x 20.50″ Depth – Assembly Required – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 23.60" |
| Table Top Depth | 20.50" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | White |
| Minimum Height Adjustment | 29.60" |
| Maximum Height Adjustment | 44.20" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 44.20" |
| Width | 23.60" |
| Depth | 20.50" |
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Model | STS300W |
| Product Name | Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | STS300W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk is ideal for home, office and school. Its compact size fits easily into small spaces. Foot pedal controls the pneumatic-lift mechanism for effortless height adjustment. Height ranges from 29-3/5" sitting to 44-1/5" standing with no preset height positions so you can find the ones you prefer. Worksurface measures 29-1/2" wide x 20-1/2" deep and offers an easy-to-clean melamine surface. Weight capacity is 17.6 lb. Convenient, sit-stand desk/table also features locking casters for mobility and stability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Kantek Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk – For – Table TopRectangle Top – Adjustable Height – 29.60″ to 44.20″ Adjustment x 23.60″ Table Top Width x 20.50″ Table Top Depth – 44.20″ Height x 23.60″ Width x 20.50″ Depth – Assembly Required – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 23.60" |
| Table Top Depth | 20.50" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | Black |
| Minimum Height Adjustment | 29.60" |
| Maximum Height Adjustment | 44.20" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 44.20" |
| Width | 23.60" |
| Depth | 20.50" |
| Maximum Load Capacity | 17.60 lb |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Compact |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Model | STS300B |
| Product Name | Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | STS300B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile Height Adjustable Sit to Stand Desk is ideal for home, office and school. Its compact size fits easily into small spaces. Foot pedal controls the pneumatic-lift mechanism for effortless height adjustment. Height ranges from 29-3/5" sitting to 44-1/5" standing with no preset height positions so you can find the ones you prefer. Worksurface measures 29-1/2" wide x 20-1/2" deep and offers an easy-to-clean melamine surface. Weight capacity is 17.6 lb. Convenient, sit-stand desk/table also features locking casters for mobility and stability.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |




















