Mooreco Up-Rite Student Height Adjustable Sitstand Desk
Login to View Prices
MooreCo Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk – For – Table TopHigh Pressure Laminate (HPL) Rectangle, Gray Nebula Top – Black U-shaped Base – Adjustable Height – 26″ to 43″ Adjustment x 26.60″ Table Top Width x 20″ Table Top Depth x 1.13″ Table Top Thickness – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | MooreCo, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | U-shaped |
| Table Top Width | 26.60" |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 2 |
| Table Top Depth | 20" |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Minimum Height Adjustment | 26" |
| Maximum Height Adjustment | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Gray Nebula |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | MooreCo |
| Features | Footrest |
| Manufacturer | MooreCo, Inc |
| Product Name | Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk |
| Product Line | Up-Rite |
| Application/Usage | Classroom |
| Manufacturer Part Number | 905324622 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk is the energetic addition to complement any classroom. Full sit-to-stand adjustment lets you adjust for virtually any height, activity and position at the flip of a lever. Easily move desk into a collaborative configuration using its two casters and two stabilizing glides. Simply tilt and reposition. With 26" to 43" of sit-to-stand adjustability, the Up-Rite Student Desk can work with either a chair or stool for position changes throughout the day. Standing to work or study is well-known to contribute to more productivity, better posture, less energy dips and variety of other benefits. This sit-stand desk also offers a space-saving design and superior maneuverability in the classroom. Top measures 26-6" wide x 20" deep x 1.13" thick and is covered with Gray Nebula, high-pressure laminate and back edgebanding. Angled base includes a fully height-adjustable footrest. TAA-compliant desk has Greenguard Gold certification.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Mooreco Up-Rite Student Height Adjustable Sitstand Desk
Login to View Prices
MooreCo Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk – For – Table TopHigh Pressure Laminate (HPL) Rectangle Top – Black U-shaped Base – Adjustable Height – 26″ to 43″ Adjustment x 26.60″ Table Top Width x 20″ Table Top Depth x 1.13″ Table Top Thickness – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | MooreCo, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | U-shaped |
| Table Top Width | 26.60" |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 2 |
| Table Top Depth | 20" |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Minimum Height Adjustment | 26" |
| Maximum Height Adjustment | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | High Pressure Laminate (HPL) |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | TAA |
| Brand Name | MooreCo |
| Features | Footrest |
| Manufacturer | MooreCo, Inc |
| Product Name | Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk |
| Product Line | Up-Rite |
| Application/Usage | Classroom |
| Manufacturer Part Number | 905327909 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Up-Rite Student Desk is a versatile addition to any classroom. Full sit-to-stand adjustment lets you set your desk to any height, activity or position by flipping the lever. Standing height promotes productivity, better posture and fewer energy dips. Desk height ranges from 26" to 43" to use with a chair or stool for position changes throughout the day. Angled base includes a fully height-adjustable footrest. Casters and stabilizing glides promote collaboration thanks to easy mobility. The 1-1/8" thick, high-pressure laminate top is finished in Fusion Maple for a light, classic touch. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Mooreco Up-Rite Student Height Adjustable Sitstand Desk
Login to View Prices
MooreCo Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk – For – Table TopHigh Pressure Laminate (HPL) Rectangle Top – Black U-shaped Base – Adjustable Height – 26″ to 43″ Adjustment x 26.60″ Table Top Width x 20″ Table Top Depth x 1.13″ Table Top Thickness – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | MooreCo, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | U-shaped |
| Table Top Width | 26.60" |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 2 |
| Table Top Depth | 20" |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Minimum Height Adjustment | 26" |
| Maximum Height Adjustment | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | High Pressure Laminate (HPL) |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | TAA |
| Brand Name | MooreCo |
| Features | Footrest |
| Manufacturer | MooreCo, Inc |
| Product Name | Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk |
| Product Line | Up-Rite |
| Application/Usage | Classroom |
| Manufacturer Part Number | 905327919 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Up-Rite Student Desk is a versatile addition to any classroom. Full sit-to-stand adjustment lets you set your desk to any height, activity or position by flipping the lever. Standing height promotes productivity, better posture and fewer energy dips. Desk height ranges from 26" to 43" to use with a chair or stool for position changes throughout the day. Angled base includes a fully height-adjustable footrest. Casters and stabilizing glides promote collaboration thanks to easy mobility. The 1-1/8" thick, high-pressure laminate top is finished in Amber Cherry for a dark, classic touch. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Up-Rite Student Height Adjustable Sit/Stand Desk</li> <li>Hardware</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |

































