Kantek LCD Protective Filter Silver – For 20″ Widescreen Monitor – Scratch Resistant – Anti-glare – 1 Pack
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Standard Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>One year limited warranty</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 20" |
| Widescreen | Yes |
| Product Color | Silver |
| Anti Glare | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Product Series | Deluxe |
| Brand Name | Kantek |
| Durability | Scratch Resistant |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Model | LCD20W |
| Product Name | LCD Protective Filter |
| Device Supported | Monitor |
| Product Line | Protect |
| Manufacturer Part Number | LCD20W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Deluxe antiglare filter protects your delicate LCD surface from scratches and damage. Design eliminates 99 percent of glare and enhances contrast for more comfortable viewing. Optical-quality acrylic is made with a neutral light tint for true color fidelity. Elegant, slim frameless design integrates the filter to look like part of your LCD. Filter fits 19" to 20" wide-screen LCD monitors.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
Kantek LCD Protective Filter Silver – For 21.5″LCD, 22″ Monitor – Scratch Resistant, Damage Resistant – Acrylic – Anti-glare – 1 Pack
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Standard Screen Filter |
| Additional Warranty Informati | <p>One year Limited Warranty</p> |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 22" |
| Product Color | Silver |
| Anti Glare | Yes |
| Product Material | Acrylic |
| Country Of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
| Height | 12.50" |
| Width | 20.10" |
| Brand Name | Kantek |
| Durability | Damage Resistant |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | LCD Protective Filter |
| Device Supported | Monitor |
| Manufacturer Part Number | LCD22W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Deluxe antiglare filter protects your delicate LCD surface from scratches and damage. Design eliminates 99 percent of glare and enhances contrast for more comfortable viewing. Optical-quality acrylic is made with a neutral light tint for true color fidelity. Elegant, slim frameless design integrates the filter to look like part of your LCD.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |













