Kantek Glass Monitor Riser – 40 lb Load Capacity – 3.3″ Height x 22″ Width x 8.3″ Depth – Tempered Glass – White
Additional information
| Brand | Kantek, Inc |
|---|---|
| Product Type | Monitor Riser |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited One Year Warranty</p> |
| Product Color | White |
| Product Material | Tempered Glass |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.3" |
| Width | 22" |
| Depth | 8.3" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Brand Name | Kantek |
| Features | Non-skid Feet |
| Manufacturer | Kantek, Inc |
| Product Name | Glass Monitor Riser |
| Manufacturer Part Number | MS370 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Monitor riser features a stylish, tempered glass top to elegantly display your monitor at a more comfortable height. Wide design provides ample space to hold wide monitors and offers plenty of room to place your accessories underneath. Nonskid feet prevent the riser from sliding on smooth surfaces to sit securely in place. Riser is designed to hold monitors (sold separately) up to 40 lb. in weight.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |











