Kanguru 5 Target, Blu-ray Duplicator with Internal Hard Drive
Login to View Prices
3 in stock
SKU:
IMS8TN753
Categories: CD/DVD Duplicators, Storage Components
Copy Blu-ray Discs, DVD’s and CD’s with ease using this high-speed, stand-alone duplicator. The feature rich duplicator is capable of performing multiple tasks and can connect to a PC through USB for custom burning. Store frequently duplicated projects in the duplicator’s built-in hard drive for added convenience.
- TAA Compliant
- LCD Display
- Multi-functional, copy, compare, copy and compare, test, test and copy, mix audio tracks, erase and auto copy
- USB Connectivity
- 500GB Internal Hard Drive
- Ultra fast 24x Blu-ray burners
Additional information
| Weight | 25.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 7.00 × 17.50 in |
| Maximum Number of Disc Capa | 6 |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Product Type | BD/DVD/CD Duplicator |
| Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Maximum DVD Read Speed | 16x |
| Maximum BD Write Speed | 10x |
| Package Contents | <ul><li>5 Target, Blu-ray Duplicator with Internal Hard Drive</li><li>Drivers and Manuals CD</li><li>Power Cord</li></ul> |
| Optical Drive Details | 5 x Blu-ray Writer |
| Product Model | BR-DUPE-S5 |
| Maximum BD Rewrite Speed | 6x |
| Number of Optical Drives | 5 |
| Additional Warranty Informa | <b>Extended Warranty Options</b><br><ul><li>1-Year Extended Warranty</li><li>2-Year Extended Warranty</li></ul> |
| Maximum CD Write Speed | 52x |
| Maximum DVD Write Speed | 16x |
| USB | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Kanguru Solutions |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Operation Type | Standalone |
| UPC | 0 |
| MPN | BR-DUPE-S5 |
| Brand | Kanguru |
Be the first to review “Kanguru 5 Target, Blu-ray Duplicator with Internal Hard Drive” Cancel reply






Reviews
There are no reviews yet.