Jumbo Roll Bath Tissue, Septic Safe, 2 Ply, White, 3.4″ x 1,000 ft, 12 Rolls/Carton
Login to View Prices
Windsoft® Jumbo Roll Tissue is a large roll that saves you time and money on maintenance. Change the white tissue roll less often with our large roll, ideal for high-traffic restrooms where there isn’t staff to regularly monitor it throughout the day. It’s perfect for a dispenser in public restrooms. Great for offices, schools, restaurants, healthcare, industrial, and retail settings. Dispensers sold separately. Safe for sewer and septic systems.
Additional information
| Weight | 23.3700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.46 × 18.50 × 9.45 in |
| Tissue Type | Toilet |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 75% |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 3.4" |
| Roll Diameter | 9" |
| Global Product Type | JRT Roll Bath Tissues |
| Ship Class Code | C |
| Number of Plies | 2 |
| Length | 1,000 ft |
| Post-Consumer Recycled Cont | 25% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Color(s) | White |
| UPC | 749507002024 |
| MPN | WIN202 |
| Brand | Windsoft® |














Reviews
There are no reviews yet.