JRT Jumbo Bath Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 3.3″ x 1,375 ft, 12″ dia, 6 Rolls/Carton
Login to View Prices
2135 in stock
SKU:
GEN1513
Categories: Janitorial & Sanitation, Towels, Tissues & Dispensers
Keep your restrooms fully stocked with high-quality, value-priced GEN tissue. This smooth and absorbent jumbo bath tissue perfectly meets the needs of high-traffic public restrooms. Its extra-large, jumbo-roll design helps reduce run-outs, which means minimizing the need for restocking. More product on the roll helps save on maintenance costs. Great for restaurants, airports, shopping centers, and other high-traffic venues. Fits all JRT jumbo-roll-tissue dispensers.
Additional information
| Weight | 15.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 12.25 × 10.44 in |
| Tissue Type | Toilet |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 75% |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Roll Diameter | 12" |
| Core Size | 3.2" |
| Length | 1,375 ft |
| Global Product Type | JRT Roll Bath Tissues |
| Product Packaging | Carton |
| Ship Class Code | C |
| Number of Plies | 2 |
| Width | 3.3" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 25% |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Color(s) | White |
| UPC | 749507015130 |
| MPN | G1513 |
| Brand | GEN |
Be the first to review “JRT Jumbo Bath Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 3.3″ x 1,375 ft, 12″ dia, 6 Rolls/Carton” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.