Jonti-Craft – TrueModern Play Kitchen Cupboard – 1 Each – Baltic – Anodized Aluminum
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Toy Cupboard |
| Age Group | Child |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Anodized Aluminum |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 34.5" |
| Width | 20" |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | TrueModern Play Kitchen Cupboard |
| Manufacturer Part Number | 1707JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Play cupboard features large shelves and provides a worksurface for recipe creation. Plus, the cupboard groove provides a place for plates while the top shelf has five pegs for tea cups. Anodized aluminum feet offer durable function and a modern feel. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Full-length piano hinges prevent small fingers from being pinched when the door is opened or closed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Information | <p>Greenguard Certified</p> |
| Weight (Approximate) | 42 lb |















