Jonti-Craft TrueModern 20-Cubbie Bins Storage – 20 Compartment(s) – 29.5″ Height x 48.5″ Width x 15″ Depth – Durable, Rounded Corner, Yellowing Resistant – Baltic, White – Anodized Aluminum, Baltic Birch – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 20 |
| Product Color | White |
| Product Material | Baltic Birch |
| Color Details | <ul><li>White Bin</li></ul> |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29.5" |
| Width | 48.5" |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | TrueModern 20-Cubbie Bins Storage |
| Application/Usage | Stationery |
| Finishing | UV Acrylic |
| Manufacturer Part Number | 1716JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>20-cubbie shelf with bins helps neatly organize a large variety of items. Name tag holders offer a quick and easy way to identify each cubby. Anodized aluminum feet provide durable function and a modern feel. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <li>20-Cubbie Bins Baltic Storage <li>White Plastic Bins <li>20 x Name Tag Holders |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 118 lb |
Jonti-Craft TrueModern 20-Cubbie Bins Storage – 20 Compartment(s) – 29.5″ Height x 48.5″ Width x 15″ Depth – Durable, Rounded Corner, Yellowing Resistant – Baltic – Anodized Aluminum, Baltic Birch – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Total Number Of Compartments | 20 |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Baltic Birch |
| Color Details | <ul><li>Clear Bin</li></ul> |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29.5" |
| Width | 48.5" |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | TrueModern 20-Cubbie Bins Storage |
| Application/Usage | Stationery |
| Finishing | UV Acrylic |
| Manufacturer Part Number | 17160JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>20-cubbie shelf with bins helps neatly organize a large variety of items. Name tag holders offer a quick and easy way to identify each cubby. Anodized aluminum feet provide durable function and a modern feel. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>20-Cubbie Bins Storage</li><li>Clear , Bins</li><li>20 x Name Tag Holders</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 118 lb |



















