Jonti-Craft Rainbow Accents Toddler See-Thru Sensory Table
Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Toddler See-thru Sensory Table – 20″ Height x 37″ Width x 23″ Depth – Assembly Required – Baltic, Clear – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Toddler Table |
| Base Included | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Casters |
| Color/Finish | Clear |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Birch |
| Height | 20" |
| Width | 2037-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 23" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Non-yellowing |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Toddler See-thru Sensory Table |
| Application/Usage | Classroom |
| Manufacturer Part Number | 2872JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>See-thru sensory table provides ultimate splash control with a clear, durable acrylic tub. Included, see-thru, acrylic activity cover lets you safely store the table when not in use. Compact design fits easily through classroom doors. Drain features a convenient valve for easy cleaning. Locking casters ensure the table stays put without rolling during use. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Toddler See-thru Sensory Table</li><li>See-thru Acrylic Activity Cover</li><li>Drain with Valve</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 44 lb |













