Jonti-Craft Rainbow Accents Multi-Station Art Center
Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Multi-Station Art Center – Baltic Stand – Floor Standing – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Dry Erase Board |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Stand Material | Hardboard |
| Stand Color | Baltic |
| Placement | Floor Standing |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 25.5" |
| Depth | 20" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Multi-Station Art Center |
| Manufacturer Part Number | 0289JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Foster artist creativity and keep art supplies within children's reach with this art center. Bottom shelves provide excellent storage between easels. Included clips and paint trays offer convenient storage and display options. MAXBrackets allow the art center to be moved easily without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. Durable laminate features an easy-to-clean surface. Kickplate prevents children from losing their favorite items underneath. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Multi-Station Art Center</li><li>Easel</li><li>Clips</li><li>Paint Trays</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 58 lb |
Jonti-Craft Rainbow Accents Multi-Station Art Center
Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Multi-Station Art Center – Baltic Stand – Floor Standing – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Dry Erase Board |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Stand Color | Baltic |
| Placement | Floor Standing |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 49.5" |
| Depth | 20" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Yellowing Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Multi-Station Art Center |
| Manufacturer Part Number | 0294JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Foster artist creativity and keep art supplies within children's reach with this art center. Bottom shelves provide excellent storage between easels. Included clips and paint trays offer convenient storage and display options. MAXBrackets allow the art center to be moved easily without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. Durable laminate features an easy-to-clean surface. Kickplate prevents children from losing their favorite items underneath. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Multi-Station Art Center</li><li>Easel</li><li>Clips</li><li>Paint Trays</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 110 lb |















