Jonti-Craft Rainbow Accents Colored Tray Sectional Cubbie Storage

Login to View Prices
Jonti-Craft Rainbow Accents Colored Tray Sectional Cubbie Storage – 35.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Removable Tray, Durable – Baltic – Acrylic, Rubber – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Baltic |
| Product Material | Rubber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 35.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Rainbow Accents Colored Tray Sectional Cubbie Storage |
| Manufacturer Part Number | 0416JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sectional mobile cubby with colored trays holds 15 trays and features 16 removable, finished partitions for quick and easy organization. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. MAXBrackets allow the art center to be moved easily from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 145 lb |









