Jonti-Craft Low Single Mobile Storage Unit

Login to View Prices
Jonti-Craft Low Single Mobile Storage Unit – 340 – 5 Compartment(s) – 29.5″ Height x 48″ Width x 15″ Depth – Sturdy – Wood Grain – Baltic Birch Plywood – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Rack |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Item Capacity | 340 |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Color | Wood Grain |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 29.5" |
| Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Low Single Mobile Storage Unit |
| Application/Usage | Toy |
| Finishing | Laminate |
| Manufacturer Part Number | 0392JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Low, single mobile storage unit is designed with smaller children in mind. Spacious, open compartments can hold a 340-piece set of unit blocks. Kickplates prevent toe and finger pinching. Small objects can't get underneath. Storage unit is made of Baltic birch plywood for sturdy, light-duty storage. Construction employs the dowel-pin technique, increasing already-noteworthy strength. This design leaves the thickness of the material intact where most of the stress occurs. Caster brackets add triangular strength to corners where stress also occurs.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 71 lb |









