Jonti-Craft Double Stack 8-Section Student Lockers – 48.5″ x 15″ x 45.5″ – Stackable, Lockable, Sturdy, Key Lock, Kick Plate – Wood Grain – Baltic Birch Plywood
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Product Color | Wood Grain |
| Product Material | Baltic Birch Plywood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 45.5" |
| Width | 48.5" |
| Depth | 15" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Kick Plate |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Double Stack 8-Section Student Lockers |
| Application/Usage | Student |
| Manufacturer Part Number | 4696JC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Two tiers of stackable lockers offer a secure place for student storage. Different key-n-locks safeguard their belongings. Two rows of lockers include eight lockers and can be stacked up to three rows high. An individual locker measures 10" wide x 12" deep x 20" high. Stacking requires minimal assembly with included hardware. Stacked lockers must be fastened to a wall. Kickplates prevent toe and finger pinching. Small objects can't get underneath. Lockers are made of Baltic birch plywood for sturdy, light-duty storage.</p> |
| Packaged Quantity | 2 Each |
| Package Contents | <ul><li>Double Stack 8-Section Student Lockers</li><li>Lock</li><li>Keys</li><li>Hardware</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 157 lb |











