Jonti-Craft Berries Powder-Coated Leg Color 14 Plastic Chair

Login to View Prices
Jonti-Craft Berries Powder-Coated Leg Color 14″ Plastic Chair – Steel Frame – Red – Plastic, Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Maximum Seat Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Red |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Steel |
| Height | 22" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 15.5" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Snag Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Berries Powder-Coated Leg Color 14" Plastic Chair |
| Manufacturer Part Number | 8124JC1008 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add color to your space and make children comfortable with these stackable chairs. Child-friendly design promotes seating comfort and offers durability and attractive styling. Polypropylene shell is easy to clean, prevents blushing and dissipates annoying static electricity. Guides reduce noise, prevent snags and don't rust. Nonexposed rivets prevent snags for safe use. Frame is made of heavy-gauge steel for a durable, long-lasting design. Legs give a seamless look and perfectly match Berries tables (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 7 lb |







