Jonti-Craft Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs

Login to View Prices
Jonti-Craft Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs – Yellow Polypropylene Seat – Powder Coated Steel Frame – Four-legged Base – Yellow – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Polypropylene |
| Chair/Seat Type | Toddler/Kid Chair |
| Seat Color | Yellow |
| Maximum Seat Height | 14" |
| Base Shape | Four-legged |
| Product Color | Yellow |
| Country Of Origin | Mexico |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Steel |
| Height | 23.5" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 16.5" |
| Frame Color | Powder Coated |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Glide |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs |
| Product Line | Berries |
| Manufacturer Part Number | 8124JC1007 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add color to your space and make children comfortable with these stackable chairs. Child-friendly design promotes seating comfort, durability and attractive styling. Polypropylene shell is easy to clean, prevents blushing and dissipates annoying static electricity. Guides reduce noise, prevent snags and don't rust. Nonexposed rivets prevent snags for safe use. Frame is made of heavy-gauge steel for a durable, long-lasting design. Stylish legs give a seamless look and perfectly match Berries tables (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
Jonti-Craft Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs

Login to View Prices
Jonti-Craft Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs – Orange Polypropylene Seat – Powder Coated Steel Frame – Four-legged Base – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Polypropylene |
| Chair/Seat Type | Toddler/Kid Chair |
| Seat Color | Orange |
| Maximum Seat Height | 16" |
| Base Shape | Four-legged |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | Mexico |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Steel |
| Height | 30" |
| Width | 19.5" |
| Depth | 20" |
| Frame Color | Powder Coated |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Glide |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs |
| Product Line | Berries |
| Manufacturer Part Number | 8126JC1114 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add color to your space and make children comfortable with these stackable chairs. Child-friendly design promotes seating comfort, durability and attractive styling. Polypropylene shell is easy to clean, prevents blushing and dissipates annoying static electricity. Guides reduce noise, prevent snags and don't rust. Nonexposed rivets prevent snags for safe use. Frame is made of heavy-gauge steel for a durable, long-lasting design. Stylish legs give a seamless look and perfectly match Berries tables (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
Jonti-Craft Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs

Login to View Prices
Jonti-Craft Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs – Orange Polypropylene Seat – Powder Coated Steel Frame – Four-legged Base – Orange – 1 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Polypropylene |
| Chair/Seat Type | Toddler/Kid Chair |
| Seat Color | Orange |
| Maximum Seat Height | 14" |
| Base Shape | Four-legged |
| Product Color | Orange |
| Country Of Origin | Mexico |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Steel |
| Height | 23.5" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 16.5" |
| Frame Color | Powder Coated |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Glide |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Berries Plastic Chairs with Powder Coated Legs |
| Product Line | Berries |
| Manufacturer Part Number | 8124JC1114 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Add color to your space and make children comfortable with these stackable chairs. Child-friendly design promotes seating comfort, durability and attractive styling. Polypropylene shell is easy to clean, prevents blushing and dissipates annoying static electricity. Guides reduce noise, prevent snags and don't rust. Nonexposed rivets prevent snags for safe use. Frame is made of heavy-gauge steel for a durable, long-lasting design. Stylish legs give a seamless look and perfectly match Berries tables (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 7 lb |






