Jonti-Craft Berries Elementary Height Gray Top Color Edge Round Table
Login to View Prices
Jonti-Craft Berries Elementary Height Gray Top Color Edge Round Table – For – Table TopGray Round, Laminated Top – Four Leg Base – 4 Legs – Adjustable Height – 15″ to 24″ Adjustment x 1.13″ Table Top Thickness x 42″ Table Top Diameter – 24″ Height – Assembly Required – Powder Coated – 2 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Activity Table |
| Table Top Shape | Round |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Diameter | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Edge Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Minimum Tabletop Height Adjus | 15" |
| Maximum Tabletop Height Adjus | 24" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 24" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Edge Banding |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Berries Elementary Height Gray Top Color Edge Round Table |
| Application/Usage | Craft |
| Manufacturer Part Number | 6468JCE008 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Let children safely work on their favorite arts and crafts on this round activity table. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent them from chipping. Extra-safe, dual-screw steel legs allow you to easily adjust the height of the table. Adjustable legs can be repositioned to provide maximum comfort for children. Leg guides reduce squeaks, prevent snags and eliminate rusting.</p> |
| Packaged Quantity | 2 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 63 lb |
Jonti-Craft Berries Elementary Height Gray Top Color Edge Round Table
Login to View Prices
Jonti-Craft Berries Elementary Height Gray Top Color Edge Round Table – For – Table TopGray Round, Laminated Top – Four Leg Base – 4 Legs – Adjustable Height – 15″ to 24″ Adjustment x 1.13″ Table Top Thickness x 42″ Table Top Diameter – 24″ Height – Assembly Required – Powder Coated – 2 Each
Additional information
| Brand | Jonti-Craft, Inc |
|---|---|
| Product Type | Activity Table |
| Table Top Shape | Round |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Table Top Diameter | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Color/Finish | Powder Coated |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Edge Color/Finish | Thermofused Laminate (TFL) |
| Minimum Tabletop Height Adjus | 15" |
| Maximum Tabletop Height Adjus | 24" |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 24" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Features | Snag Resistant |
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Product Name | Berries Elementary Height Gray Top Color Edge Round Table |
| Application/Usage | Craft |
| Manufacturer Part Number | 6468JCE003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Let children safely work on their favorite arts and crafts on this round activity table. Laminate is durable and features an easy-to-clean surface. TRUEdge is permanently thermo-fused to the edges to prevent them from chipping. Extra-safe, dual-screw steel legs allow you to easily adjust the height of the table. Adjustable legs can be repositioned to provide maximum comfort for children. Leg guides reduce squeaks, prevent snags and eliminate rusting.</p> |
| Packaged Quantity | 2 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Weight (Approximate) | 63 lb |
















