uni® Jetstream 101 Ballpoint Pen
Login to View Prices
uni® Jetstream 101 Ballpoint Pen
uni® Jetstream 101 Ballpoint Pen – Medium Pen Point – 1 mm Pen Point Size – Black Gel-based Ink – Black Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Weight | 0.3080 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.31 × 2.99 × 1.25 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Archival-Quality Ink | Yes |
| Permanent/Washable Ink | Permanent |
| Pen Type | Hybrid Gel Pen |
| Global Product Type | Hybrid Pens |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Visible Ink Supply | No |
| Pen Style | Stick |
| Pen Cap Color(s) | Black |
| Pen Grip Type | Textured Rubber |
| Erasable Ink | No |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Pen Tip Type | Conical |
| Pen Point Size Type | Bold |
| Pen Barrel Color(s) | Black |
| Airplane-Safe Ink | No |
| Pen Ink Color(s) | Black |
| Pen Point Size | 1 mm |
| Color Family | Black |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | Jetstream 101 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 030246002353 |
| MPN | 1768011 |
| Brand | uniball® |
| product-type | Ballpoint Pen |
| grip-type | Rubberized |
| barrel-color | Black |
| pen-point | Medium |
| country-of-origin | Japan |
| ink-color | Black |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | uni® |
| features | Pocket Clip |
| manufacturer | uni-ball Corporation |
| product-name | Jetstream 101 Ballpoint Pen |
| product-line | Jetstream 101 |
| ink-type | Gel-based |
| manufacturer-part-number | 1768011 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Encounter a pleasant writing experience with Jetstream 101 Ballpoint Stick Pens. Pens feature an innovative, hybrid ink, combining quick-drying properties of a ballpoint with the smoothness and vibrancy of a gel pen. Soft, textured body creates an ergonomically comfortable, precise control and enhanced support for all-day writing. Smooth pens deliver crisp, neat lines for letters, numbers and graphics that stand out. Use pens to sign checks and all your important documents. Super Ink technology forms a strong bond with paper, protecting your notes and projects from water, fading and fraud. Pigmented, acid-free ink is perfect for writing archival-quality records. Left-handed writers enjoy quick-drying ink that resists smudges and smears.</p> |
| packaged-quantity | 1 Dozen |
| 0 | 0 |











Reviews
There are no reviews yet.