JBL Professional EON710 Bluetooth Speaker System – 650 W RMS – Black
Login to View Prices
The JBL EON710 10-inch loudspeaker, part of JBL’s new EON700 Series of powered PAs, brings brings advanced DSP and control to portable systems for live sound and installed applications, with class-leading volume and clarity and comprehensive features that make setup and operation a breeze.
- Custom-designed 10-inch woofer
- 2414H compression driver
- Redesigned high-frequency horn
- Power: 1,300W Peak / 650W RMS
- Frequency response: 52Hz – 20kHz (-10) – 55Hz – 20kHz (-3)
- Max SPL: 125 dB
- Dispersion: 110° H x 60° V
- Audio I/Os: 2 XLR Combo, 1 XLR passthrough
- Advanced dbx DSP: Automatic Feedback Suppression, ducking, 100ms speaker delay, parametric EQ
- Built-in 3-channel digital mixer
Additional information
| Dimensions | 12.00 × 13.10 × 23.10 in |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Mount Type | Pole-mountable |
| Product Type | Speaker System |
| Product Model | EON710 |
| RMS Output Power | 650 W |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Compatibility | PA System |
| Product Series | EON700 |
| Features | Digital Signal Processing (DSP),Equalizer,Built-in Mixer,LCD Display,LED Indicator,Handle |
| Manufacturer Website Addres | |
| Power Source | AC |
| Wireless Speaker(s) | Yes |
| Minimum Frequency Response | 52 Hz |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | JBL-EON710-NA |
| Brand | JBL Professional |

















Reviews
There are no reviews yet.