JBL Professional Control 67 P/T Pendant Mount Speaker – 75 W RMS – White
Login to View Prices
Control 67P/T incorporates a large enclosure and high-power 6.5″ (165 mm) transducer for extended bass and high-fidelity performance. The extra-large RBI Radiation Boundary Integrator™ provides outstanding pattern control, which can allow fewer speakers to cover a venue.
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 58 Hz-18 kHz
- Handles up to 75 W of RMS power
- 6.50″ woofer driver size allows better stereo imaging with maximum sound feasibility
- 1″ tweeter driver size provides crispier, well-detailed sound with maximum productivity
- Offers great productivity with 18 kHz maximum frequency response
- 90 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Pendant Mount form factor for your convenience and simplicity of usage
- 13″ height for maximum coverage efficiency and feasible operation
- 12.3″ diameter for reliable frequency and sound output
Additional information
| Weight | 11.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 in |
| Form Factor | Pendant Mount |
| Maximum Frequency Response | 18 kHz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Tweeter Driver Material | Soft Dome |
| Product Line | Control |
| Manufacturer | Harman International Industries, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Model | 67 P/T |
| Package Contents | <ul><li>Control 67 P/T Extended Range Full-Range Pendant Speaker</li><li>2 x Suspension Cable Systems</li><li>2 x 2-pin Removable Locking Euro-block Connectors</li><li>2 x Rubber Covers for Euro-block Connectors</li></ul> |
| Diameter | 12.3" |
| Packaged Quantity | 2 |
| Woofer Driver Size | 6.50" |
| Product Color | White |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Product Type | Speaker |
| Woofer Driver Material | Polypropylene |
| Impedance | 8 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 58 Hz |
| RMS Output Power | 75 W |
| PMPO Output Power | 150 W |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | C67P/T-WH |
| Brand | JBL Professional |







Reviews
There are no reviews yet.