Jabra Evolve2 Earset – Stereo – USB Type A – True Wireless – Bluetooth – 65.6 ft – 20 Hz – 20 kHz – Earbud – Binaural – In-ear – MEMS Technology Microphone – Noise Canceling
- Effectively eliminates the hassle of getting tangled with wires with great freedom of movement
- Compact, exquisite and portable earset
- Silicone ear cushion material which enhances the design and general presentation style of earset
- True Wireless connectivity technology delivers exceptional performance to offer maximum usability
- Get rid of the tangles and love your music with these wireless Bluetooth earset
- Stay connected smoothly with a wireless range of 65.6 ft
- Noise cancellation effectively helps to boost your concentration and avoid background noise and distractions
- 33 Hour maximum battery run time allows uninterrupted usage anywhere without requiring a power outlet
- MEMS Technology microphone technology enables reliable voice transfer to ensure maximum usability
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
Additional information
| Weight | 0.1900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.70 × 0.70 × 0.60 in |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Product Line | Evolve2 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Earpiece Type | Binaural |
| Sound Mode | Stereo |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Wireless Operating Distance | 65.6 ft |
| Ingress Protection (IP) Rat | IP57 |
| Bluetooth Profiles | A2DP,AVRCP,HFP,HSP,SPP |
| Features | Comfortable,Active Noise Canceling,Battery Status Indicator,Bluetooth Pairing,MultiSensor Voice,HearThrough,Noise Isolation,Wind Cancellation,Advanced Audio Coding (AAC),Sub Band Coding (SBC),PeakStop,Rechargeable Battery,Charging Case,Auto Pause,Auto On/Off,Fast Charging |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Earpiece Design | Earbud |
| Form Factor | In-ear |
| Product Type | Earset |
| Host Interface | USB Type A |
| Application/Usage | Music,Voice Call |
| Manufacturer Website Addres | |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Manufacturer | Jabra |
| Integrated Microphone | Yes |
| Driver Size | 0.24" |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 20797-989-999 |
| Brand | Jabra |






















Reviews
There are no reviews yet.