Jabra Engage 50 II Headset – Mono – USB Type A – Wired – 50 Hz – 20 kHz – On-ear – Monaural – Ear-cup – MEMS Technology Microphone
- Effectively cancels outside noise to eliminate distortion with maximum sound efficiency
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for a longer duration
- Leatherette ear cushion material which enhances the design and general presentation style of headset
- Boom microphone design offers convenient talk time with maximum efficiency
- MEMS Technology microphone technology enables reliable voice transfer to ensure maximum usability
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for maximum efficiency
- Listen to your tape recordings or use them when listening to telephone calls on Skype with these mono sound headset
- Ear-cup design provides optimum comfort and noise isolation
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 50 Hz-20 kHz
- Busylight feature for your convenience and ease of usage
Additional information
| Weight | 4.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.30 × 6.60 × 2.10 in |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Driver Size | 0.79" |
| Features | Busylight,SafeTone 2.0 Technology,PeakStop,Durable,Comfortable |
| Product Line | Engage 50 II |
| Earpiece Type | Monaural |
| Sound Mode | Mono |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Host Interface | USB Type A |
| Form Factor | Ear-cup |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Connectivity Technology | Wired |
| Packing | Box |
| Application/Usage | Music,Voice Call |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Website Addres | |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Manufacturer | Jabra |
| Integrated Microphone | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 5093-299-2219 |
| Brand | Jabra |
















Reviews
There are no reviews yet.