Jabra BIZ 2400 II QD Headset – Microsoft Teams Certification – Stereo – Quick Disconnect – Wired – 150 Ohm – 150 Hz – 6.80 kHz – Over-the-head – Binaural – Supra-aural – 3.28 ft Cable – Noise Cancelling, Uni-directional Microphone – Noise Canceling – Black
- Breath-resistant microphone with noise cancelation
- Reinforced cord and programmable buttons for USB variant1
- 40% lighter than competitors, soft pouch leatherette ear cushions, headphone padding and 360° flexible spin boom arm
- Category best quality and the lightest in its class
- Microsoft Teams Certified
Additional information
| Weight | 2.4700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.20 × 2.60 × 5.60 in |
| Application/Usage | Office,Desk Phone,Phone,Telephone,Communication,Smartphone,Voice Call |
| Features | Digital Signal Processing,Wideband Audio,Reinforced,Ergonomic Design,Comfortable,Flexible Microphone,PeakStop,Padded Headband,Durable |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Form Factor | Supra-aural |
| Microsoft Teams Certificati | Yes |
| Impedance | 150 Ohm |
| Product Model | 2400 II QD |
| Product Line | BIZ |
| Host Interface | Quick Disconnect |
| Color | Black |
| Earpiece Type | Binaural |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Product Series | 2400 |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,Uni-directional |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Packing | Box |
| Compatibility | Smartphone |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Environmental Certification | RoHS,REACH |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Jabra |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Sound Pressure Level (A-Wei | 118 dB(A) |
| UPC | 0 |
| MPN | GSA2409-820-205 |
| Brand | Jabra |












Reviews
There are no reviews yet.