Invisible Solid Antiperspirant Deodorant, Floral Scent, 0.5 oz, 36/Carton
Login to View Prices
Glides on easily and offers up to 24-hour protection against sweat. Gentle on skin, the alcohol (ethanol) free formula contains 1/4 moisturizers to provide great underarm care. Helps skin to recover from shaving irritation so that you can enjoy underarms that look and feel softer and smoother.
Additional information
| Weight | 3.5700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.79 × 9.17 × 4.29 in |
| Active Ingredient | Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex GLY (11.4%) |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Volume Capacity | 0.5 oz |
| Global Product Type | Anti-Perspirants/Deodorants |
| Personal Care Product Type | Antiperspirant/Deodorant |
| Scent | Floral |
| Product Packaging | Container |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 079400668011 |
| MPN | 66801CT |
| Brand | Dove® |













Reviews
There are no reviews yet.