Interion® Polyurethane Task Chair with Adjustable Arms Black
Login to View Prices
✓ 5 ERGONOMIC SEAT ADJUSTMENTS ✓ POLYURETHANE MATERIAL IS EASY TO CLEAN PUNCTURE-AND WEAR-RESISTANT ✓ INDEPENDENT SEAT AND BACK TILT UPDATE YOUR WORKSTATION WITH THE INTERION® POLYURETHANE TASK CHAIR WITH ADJUSTABLE ARMS. IDEAL FOR EXTENDED SITTING PERIODS THIS ADJUSTABLE CHAIR HELPS FIGHT FATIGUE WITH A CONTOURED SEAT SEAT BACK AND A WIDE VARIETY OF ADJUSTMENTS. THE SEAT IS DESIGNED TO WITHSTAND HEAVY DUTY USE IN TOUGH WORKING ENVIRONMENTS SUCH AS WAREHOUSES MANUFACTURING FACILITIES ASSEMBLY LINES AND INDUSTRIAL WORK AREAS AND INCLUDES A WATERFALL EDGE TO IMPROVE BLOOD CIRCULATION TO THE LEGS. HEIGHT-ADJUSTABLE ARMS HELP IMPROVE THE USER’S POSTURE. ERGONOMIC ADJUSTMENTS OF THIS WORK CHAIR INCLUDE A 38″” TO 48-1/2″” BACK HEIGHT ADJUSTMENT 22″” TO 32-1/4″” PNEUMATIC SEAT HEIGHT ADJUSTMENT AND 2 BACK DEPTH-RANGE ADJUSTMENT. SEAT MEASURES 18-1/2″”W X 18″”D. BACK MEASURES 16-1/2″”W X 13″”H. THE 5-BLADE BASE WITH CASTERS PROVIDES STABILITY AND MOBILITY WHILE NYLON FLOOR GLIDES ARE INCLUDED FOR THOSE WORKING IN STATIONARY APPLICATIONS. EASY ASSEMBLY. 2-YEAR LIMITED WARRANTY.
Additional information
| Weight | 47.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.41 × 24.41 × 31.50 in |
| Fob Origin | In Stock |
| Hazmat Indicator | N |
| UNSPSC | 56101720 |
| Sales Min Quantity | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Proposition65 Key CA | N |
| Lead Time | Leadtime |
| Minimum Quantity | 1 |
| Flag Returnable | Y |
| Color | Black |
| Country of Origin | TW |
| Truck Parcel | TRUCK |
| UPC | 707022488594 |
| MPN | 250628A |
| Brand | Global Industrial |






Reviews
There are no reviews yet.