Intensive Care Essential Healing Body Lotion, 20.3 oz, Pump Bottle, 4/Carton
Login to View Prices
Moisturizes dry skin. Absorbs fast for a non-greasy feel. Infused with micro-droplets of Vaseline® Jelly and rich moisturizers. Clinically proven to moisturize deeply within the first application, for noticeably healthier looking skin. Fast-acting lotion absorbs quickly, allowing you to get dressed within minutes of application. Daily body lotion best for: dry skin, rough skin.
Additional information
| Weight | 6.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 4.50 × 7.40 in |
| Volume Capacity | 20.3 oz |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Packaging | Pump Bottle |
| Global Product Type | Moisturizing Creams |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 305213079004 |
| MPN | 07900 |
| Brand | Vaseline® |

















Reviews
There are no reviews yet.