Insulated Lateral File, 4 Legal/Letter-Size File Drawers, Parchment, 31.13″ x 22.13″ x 52.75″, 260 lb Overall Capacity
Login to View Prices
4 in stock
SKU:
FIR43122CPA
Categories: Faculty & Office Furniture, SCHOOL SUPPLIES
Insulation between drawers makes each drawer a separate, fireproof unit. Water-resistant-designed to prevent water damage resulting from sprinklers and fire hoses. Drill- and pick-resistant high-security key lock. Accommodates letter or legal size hanging folders.
Additional information
| Weight | 794.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58.75 × 34.13 × 24.13 in |
| Number of Drawers | 4 |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Top Material | Steel |
| Caster Indicator | No |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Drawer Configuration | File |
| Pedestal Sub-Type Indicator | No |
| Global Product Type | Lateral File Cabinets |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | No |
| Color Family | Beige |
| Drawer Depth-File Drawer | 15.13" |
| Drawer Height-File Drawer | 10.38" |
| Weight Capacity-File Drawer | 65 lb |
| Drawer Width-File Drawer | 25.19" |
| Series Name | FireKing® Insulated Lateral File Series |
| Compliance Standards | UL Listed Security Lock |
| Color(s) | Parchment |
| Overall Depth | 22.13" |
| Overall Height | 52.75" |
| Overall Weight Capacity | 260 lb |
| Overall Width | 31.13" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Base Material | Steel |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 033983040282 |
| MPN | 4-3122-CPA |
| Brand | FireKing® |
Be the first to review “Insulated Lateral File, 4 Legal/Letter-Size File Drawers, Parchment, 31.13″ x 22.13″ x 52.75″, 260 lb Overall Capacity” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.