InkJoy Gel Pen, Retractable, Medium 0.7 mm, Assorted Ink and Barrel Colors, 36/Pack
Login to View Prices
Spread joy (not smears) with Paper Mate® InkJoy Gel Pens. With vivid gel ink that dries 3X faster, for reduced smearing, it’s like a party on the page where smudges aren’t invited. Brilliant colors ensure that your writing will be bright and filled with fun. Fully wrapped in a comfort grip, these gel pens have a smooth style that keeps the joy flowing as fast as your thoughts. Individual ink drying times may vary by color.
Additional information
| Weight | 0.8900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.88 × 2.75 × 3.25 in |
| Refillable (Yes/No) | No |
| Pen Point Size Type | Medium |
| Pen Barrel Color(s) | Assorted |
| Pen Ink Color(s) | Assorted |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pen Point Size | 0.7 mm |
| Special Pen Packaging | Clearfold Box |
| Pen Barrel Color(s) Assortm | Translucent Yellow |
| Erasable Ink | No |
| Low-Viscosity Ink | No |
| Visible Ink Supply | Yes |
| Pocket Clip Indicator | Yes |
| Special Ink Properties | Water-Based Gel |
| Pen Type | Gel Pen |
| Global Product Type | Gel Pens |
| Pen Style | Retractable |
| Pen Tip Type | Conical |
| Disclaimer Statement | Individual drying times vary by color. |
| Pen Grip Type | Dimpled Full-Length Comfort |
| Pen Sub-Brand & Product Fam | InkJoy |
| Color Family | Multicolor |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Pen Ink Color(s) Assortment | Yellow |
| UPC | 071641189195 |
| MPN | 2132016 |
| Brand | Paper Mate® |












Reviews
There are no reviews yet.