Infinity Magnetic Glass Marker Board, 36″ x 24″, White Surface
Login to View Prices
Ultra-modern, tempered-glass-surface whiteboard delivers high-quality performance. Durable, tempered-glass provides a smooth writing platform. This frameless board is a good fit for any contemporary office and will help you stay organized. Hardware is included for simple and secure wall mounting. Occasional cleaning is recommended for best performance.Package Includes: (1) Quartet Dry Erase Marker; Mounting Kit
Additional information
| Weight | 18.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 26.00 × 1.94 in |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Compliance Standards | GREENGUARD Gold Certified |
| Surface Material | Glass |
| Mounting Details | Pass-Through Wall-Mount Hardware (Included) |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Board Height | 24" |
| Board Width | 36" |
| Special Features | Magnetic Surface |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 034138201145 |
| MPN | G3624W |
| Brand | Quartet® |




















Reviews
There are no reviews yet.