Industrial Choice Precision Line Marking Paint, Flat Fluorescent Orange, 17 oz Aerosol Can, 12/Carton
Login to View Prices
592 in stock
Create crisp, clear, fade- and chalk-resistant marks with Industrial Choice M1800 System Precision Line Marking Paint. This water-based spray paint renders accurate, easy-to-read lines in bright, durable colors. Compared to common alternatives, it also provides better overall coverage as it applies to linear feet per volume. Aerosol can’s precision tip virtually eliminates the potential for overspray, and the paint can be applied in temperatures down to 25° Fahrenheit. Use it on grass, gravel, packed soil, concrete, asphalt and more. For best results, apply using marking pistols or marking wands to complete everything from construction-site to athletic-field marking tasks.
Additional information
| Weight | 16.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.25 × 8.50 × 10.25 in |
| Volume Capacity | 17 oz |
| Diluent/Solvent Ingredient( | Water |
| Color Family | Orange |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | A |
| Application Temperature Ran | 25° to 120° F |
| Paint Sub-Category | Water-Based |
| Global Product Type | Marking Paints |
| Color(s) | Fluorescent Orange |
| Application Method | Aerosol Spray |
| Recommended Level of Ventil | Moderate/High |
| Applicable Surface Material | Wood |
| Intended Application Enviro | Interior/Exterior |
| Finish/Sheen | Flat |
| Packaging Type | Aerosol Can |
| Number of Colors | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 020066112745 |
| MPN | RST203036CT |
| Brand | Rust-Oleum® |














Reviews
There are no reviews yet.