Iceberg IndestrucTable Commercial Folding Table
Login to View Prices
Iceberg IndestrucTable Commercial Folding Table
Iceberg IndestrucTable Commercial Folding Table – Charcoal Rectangle Top – Powder Coated Gray Round Leg Base – Contemporary Style – 1000 lb Capacity – 96″ Table Top Length x 30″ Table Top Width x 2″ Table Top Thickness – High-density Polyethylene (HDPE) Top Material – 1 Each
Additional information
| Weight | 27.2600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 97.00 × 30.50 × 2.50 in |
| Overall Width | 96" |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Caster/Glide/Wheel | (4) Rubber Glides |
| Folded Height | 2.5" |
| Edge Detail Profile | Square |
| Overall Depth | 30" |
| Top Thickness | 2" |
| Base Type | Interlocking |
| Maximum Weight Capacity | Supports Up to 1,000 lb (evenly distributed) |
| Base Color | Charcoal |
| Top Color | Charcoal |
| Height (Max) | 29" |
| Global Product Type | Multiuse Folding & Nesting Tables |
| Top Shape | Rectangular |
| Color Family | Gray |
| Base/Leg Material | Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 50674785655370 |
| MPN | 65537 |
| Brand | Iceberg |
| product-type | Folding Table |
| table-top-shape | Rectangle |
| base-included | Yes |
| base-style | Round Leg |
| edge-style | Square |
| table-top-width | 30" |
| table-top-length | 96" |
| table-top-thickness | 2" |
| top-material | High-density Polyethylene (HDPE) |
| base-color-finish | Powder Coated Gray |
| top-color-finish | Charcoal |
| country-of-origin | United States |
| style | Contemporary |
| recycled | No |
| frame-material | Steel |
| maximum-load-capacity | 1000 lb |
| brand-name | Iceberg |
| features | Mar Resistant |
| manufacturer | Iceberg Enterprises, LLC |
| product-name | IndestrucTable Commercial Folding Table |
| product-line | IndestrucTable |
| application-usage | Banquet |
| manufacturer-part-number | 65537 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>IndestrucTable Commercial Folding Table handles events indoors and outdoors. It is easy to set up, take down and transport. This commercial-grade table can be used in schools, offices, hospitality and banquets. Strong steel frame holds up to 1,000 lb. evenly distributed. The 2" blow-molded, high-density polyethylene top is dent-resistant, scratch-resistant and easy to clean. Square edge lets your cloth hang straight. Gray, powder-coated, 1" round tubing legs with bracing deliver extra strength and stability. Nonmar feet protect your floors. Legs fold into recessed channels for compact storage and nest with similar tables to maximize storage space.</p> |
| limited-warranty | 15 Year |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.