Impulse 30 Electric Stapler, 30-Sheet Capacity, Black
Login to View Prices
An electric stapler designed for fast, reliable performance. Impulse Drive™ technology staples in just a fraction of a second, while No-Jam™ technology prevents staple jams for smooth, rapid stapling. Refill alert light indicates when staples need to be reloaded, and push-button FastLoad™ system makes staple refill quick and easy. Convenient staple storage compartment keeps extra staples in the unit for immediate refill.
Additional information
| Weight | 1.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.75 × 4.75 × 2.80 in |
| Global Product Type | Electric Staplers |
| Tacking | No |
| Cord Length | 6 ft |
| Throat Depth | 0.5" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Material(s) | Metal |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Type of Staple Used | Standard |
| Staple Loading | Top |
| Compliance Standards | UL Listed |
| High Capacity Stapling | No |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Sheet Capacity | 30 |
| Color Family | Black |
| Power Source(s) | AC |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Replacement Staples | Bostitch® SBS191/4CP |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 077914022107 |
| MPN | 02210 |
| Brand | Bostitch® |












Reviews
There are no reviews yet.