Impact Slim Safety Cone – 6 / Carton – 51.7″ Width x 28″ Height – Cone Shape – Rugged – Orange
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Traffic Cone |
| Product Color | Orange |
| Placement | Floor Standing |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Cone |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 51.7" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Rugged |
| Length | 36.4" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Slim Safety Cone |
| Manufacturer Part Number | 7309CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safety cone provides a convenient way to alert caution around the area. Flanges on the base allow air to flow through to prevent it from tipping over. Wide base features a rugged bottom to enhance its grip to the floor. Solid orange color is easily visible even from a distance for increased effectiveness. Weighted base creates a low center of gravity to avoid being knocked over.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
Impact Slim Safety Cone – 1 Each – 51.7″ Width x 28″ Height – Cone Shape – Rugged – Orange
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Traffic Cone |
| Product Color | Orange |
| Placement | Floor Standing |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Cone |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 51.7" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Rugged |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Slim Safety Cone |
| Manufacturer Part Number | 7309 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safety cone provides a convenient way to alert caution around the area. Flanges on the base allow air to flow through to prevent it from tipping over. Wide base features a rugged bottom to enhance its grip to the floor. Solid orange color is easily visible even from a distance for increased effectiveness. Weighted base creates a low center of gravity to avoid being knocked over.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 3 lb |
Impact Slim Safety Cone – 6 / Carton – 51.7″ Width x 28″ Height – Cone Shape – Rugged – Orange
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Traffic Cone |
| Product Color | Orange |
| Placement | Floor Standing |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Shape | Cone |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 51.7" |
| Brand Name | Impact |
| Features | Rugged |
| Length | 36.4" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Slim Safety Cone |
| Manufacturer Part Number | 7309CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Safety cone provides a convenient way to alert caution around the area. Flanges on the base allow air to flow through to prevent it from tipping over. Wide base features a rugged bottom to enhance its grip to the floor. Solid orange color is easily visible even from a distance for increased effectiveness. Weighted base creates a low center of gravity to avoid being knocked over.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Weight (Approximate) | 3 lb |













