Impact English/Spanish Wet Floor Sign – 1 Each – Caution Wet Floor Print/Message – 1″ Width x 24.6″ Height – Rectangular Shape – Impact Resistant, Foldable – Vinyl – Black, Yellow
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Safety Sign |
| Product Color | Yellow |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 24.6" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Impact |
| Features | Foldable |
| Language | Spanish |
| Length | 10.8" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | English/Spanish Wet Floor Sign |
| Manufacturer Part Number | 9152W |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wet floor sign features warnings in two languages to effectively communicate caution to a larger audience. Bright design with bold letters is highly visible for immediate recognition from a distance. Universal wet floor graphic provides further acknowledgment of caution. Space-saving design simply folds flat for convenient storage. Ridged pattern on feet minimizes contact with floors.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Impact English/Spanish Wet Floor Sign – 6 / Carton – Caution Wet Floor Print/Message – 1″ Width x 24.6″ Height – Rectangular Shape – Impact Resistant, Foldable – Vinyl – Yellow, Black
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Safety Sign |
| Product Color | Yellow |
| Placement | Floor Standing |
| Country Of Origin | United States |
| Shape | Rectangular |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 24.6" |
| Width | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Impact |
| Features | Foldable |
| Language | Spanish |
| Length | 10.8" |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | English/Spanish Wet Floor Sign |
| Manufacturer Part Number | 9152WCT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wet floor sign features warnings in two languages to effectively communicate caution to a larger audience. Bright design with bold letters is highly visible for immediate recognition from a distance. Universal wet floor graphic provides further acknowledgment of caution. Space-saving design simply folds flat for convenient storage. Ridged pattern on feet minimizes contact with floors.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Weight (Approximate) | 2 lb |













