Impact Double Eyewash Station – 16 fl oz – 13″ x 4″ x 11″ – White, Green
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Plumbed Eyewash |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Product Color | Green |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 13" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Impact |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Double Eyewash Station |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 7349CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Face/eyewash station provides fast, immediate flushing and decontamination during an emergency. Wall-mountable, plastic station features two bottles of saline solution that are safety-sealed and dated to guard against contamination. Wide mouth bottles allow more effective flushing for alkali and acid splash. Wash station meets ANSI X358.2004 requirements as a personal eyewash only.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Double Eye / Face Wash Station</li> <li>2 x 16-oz. Bottles of Saline Solution</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 4.17 lb |
Impact Double Eyewash Station – 16 fl oz – 13″ x 4″ x 11″ – White, Green
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Plumbed Eyewash |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Product Color | Green |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 13" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Impact |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Double Eyewash Station |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 7349CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Face/eyewash station provides fast, immediate flushing and decontamination during an emergency. Wall-mountable, plastic station features two bottles of saline solution that are safety-sealed and dated to guard against contamination. Wide mouth bottles allow more effective flushing for alkali and acid splash. Wash station meets ANSI X358.2004 requirements as a personal eyewash only.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Double Eye / Face Wash Station</li> <li>2 x 16-oz. Bottles of Saline Solution</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 4.17 lb |
Impact Double Eyewash Station – 16 fl oz – 13″ x 4″ x 11″ – White, Green
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Plumbed Eyewash |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Product Color | Green |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 13" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Impact |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Double Eyewash Station |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 7349CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Face/eyewash station provides fast, immediate flushing and decontamination during an emergency. Wall-mountable, plastic station features two bottles of saline solution that are safety-sealed and dated to guard against contamination. Wide mouth bottles allow more effective flushing for alkali and acid splash. Wash station meets ANSI X358.2004 requirements as a personal eyewash only.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Double Eye / Face Wash Station</li> <li>2 x 16-oz. Bottles of Saline Solution</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 4.17 lb |
Impact Double Eyewash Station – 16 fl oz – 13″ x 4″ x 11″ – White, Green
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Plumbed Eyewash |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Product Color | Green |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 13" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | ANSI X358.2004 |
| Brand Name | Impact |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Double Eyewash Station |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 7349 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Face/eyewash station provides fast, immediate flushing and decontamination during an emergency. Wall-mountable, plastic station features two bottles of saline solution that are safety-sealed and dated to guard against contamination. Wide mouth bottles allow more effective flushing for alkali and acid splash. Wash station meets ANSI X358.2004 requirements as a personal eyewash only.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Double Eye / Face Wash Station</li> <li>2 x 16-oz. Bottles of Saline Solution</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
Impact Double Eyewash Station – 16 fl oz – 13″ x 4″ x 11″ – White, Green
Additional information
| Brand | Impact Products |
|---|---|
| Product Type | Plumbed Eyewash |
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Product Color | Green |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 13" |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Impact |
| Manufacturer | Impact Products |
| Product Name | Double Eyewash Station |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 7349CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Face/eyewash station provides fast, immediate flushing and decontamination during an emergency. Wall-mountable, plastic station features two bottles of saline solution that are safety-sealed and dated to guard against contamination. Wide mouth bottles allow more effective flushing for alkali and acid splash. Wash station meets ANSI X358.2004 requirements as a personal eyewash only.</p> |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Double Eye / Face Wash Station</li> <li>2 x 16-oz. Bottles of Saline Solution</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 4.17 lb |












