Eyesaline Eyewash Station – 1 quart – 4.5″ x 14″ x 13″ – Green, Clear
Additional information
| Brand | Honeywell International, Inc |
|---|---|
| Product Type | Plumbed Eyewash |
| Volume Capacity | 1 quart |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 4.5" |
| Width | 14" |
| Depth | 13" |
| Brand Name | Eyesaline |
| Features | Debris Resistant |
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Product Name | Eyewash Station |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Manufacturer Part Number | 320004610 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Saline, eyewash station provides emergency flushing and decontamination until the injured person can be helped to a primary emergency eyewash device. Durable, open-face design holds a bottle firmly in place with easy access. Wall station mounts easily with fasteners. Integral overhang protects bottles from dust and debris to minimize maintenance requirements. Durable plastic is easy to clean for sanitary use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









