Impact and Inkjet Print Bond Paper Rolls, 0.5″ Core, 2.25″ x 128 ft, White
Login to View Prices
100 in stock
SKU:
UNV35705RL
Categories: Office, Paper & Printable Media
Premium bond paper minimizes jams while delivering permanent record grade quality. Near-end of roll indicator helps eliminate inconvenient incidents.
Additional information
| Weight | 0.2920 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.30 × 2.30 × 1.90 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Rolls Per Unit | 1 |
| End of Roll Indicator | No |
| Special Features | Cash Register/POS/Calculator/Adding Machine |
| Green Information | Elemental Chlorine Free (ECF). |
| Paper Basis Weight (lb) | 16 lb Bond |
| Global Product Type | POS/Calculator Rolls |
| Paper Roll Core Size | 0.5" |
| Machine Compatibility | POS Machines |
| Number of Parts | 1 |
| Sheet/Roll Size | 2.25" x 128 ft |
| Paper/Media Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547357057 |
| MPN | UNV35705RL |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Impact and Inkjet Print Bond Paper Rolls, 0.5″ Core, 2.25″ x 128 ft, White” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.