iMouse P40 Wireless Multifunctional Presenter Mouse, 2.4 GHz Frequency/100 ft Wireless Range, Left/Right, Black
Login to View Prices
10 in stock
SKU:
ADEIMOUSEP40
Categories: Computer Keyboards & Mice, Technology
The Adesso iMouse P40 is a unique 2-in-1 wireless mouse offering control from up to 100 ftaway, functioning both as a desktop mouse and an air-mouse presenter. It features an industry first built-in gyroscopic motion sensor, enabling users to switch modes by simply lifting it.
Additional information
| Weight | 0.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 5.95 × 8.00 in |
| Ship Class Code | J |
| Batteries Required | Yes |
| Operating System Compatibil | Windows® 2000, XP, Vista, 7, 8, 10, 11 |
| Global Product Type | Wireless Mice |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Batteries Included | Yes |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Color(s) | Black |
| Maximum Wireless Range | 100 ft |
| Low Battery Indicator Light | Yes |
| Type of Batteries Required | AAA |
| Buttons | 8 |
| Mouse Technology | Laser |
| Size | 8 x 5.95 x 2.25 |
| Connector/Port/Interface | USB Receiver |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 783750012607 |
| MPN | IMOUSE P40 |
| Brand | Adesso |
Be the first to review “iMouse P40 Wireless Multifunctional Presenter Mouse, 2.4 GHz Frequency/100 ft Wireless Range, Left/Right, Black” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.