imagePROGRAF GP-4000 Wide Format Inkjet Printer
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
CNM5253C002AA
Categories: Printers & Copier/Fax/Multifunction Machines, Technology
The GP-4000 model achieves 99% coverage of “Pantone formula guide solid coated” and 97% coverage of “Pantone pastels & neons guide coated”, which is used in a wide range of applications including printing and design.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 392.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 71.50 × 36.00 × 41.00 in |
| Maximum Memory | 500 GB |
| Standard Memory | 2 GB |
| Depth | 36" |
| Ship Class Code | H |
| Width | 72" |
| Maximum Paper Size | 44" x 59 ft |
| Printing Type | Wide Format Inkjet |
| Roll Capacity | 59 ft |
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Network Capable | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Borderless Printing | Yes |
| Wireless Printing | Yes |
| Paper Feeder Type | Roll Feed |
| Wide Format Print Width | 44" |
| PC Free Printing | Yes |
| B&W or Color Output | Color |
| Network Types | 802.11b/g/n Wireless |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Print Resolution (Black) (W | 2400 × 1200 dpi |
| Operating System Compatibil | Windows® Server 2008, 7, 8, Server 2012, 10, Server 2016, Server 2019 |
| Print Resolution (Color) (W | 2400 × 1200 dpi |
| Model Name/Number | imagePROGRAF GP-4000 |
| Height | 41" |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 013803341911 |
| MPN | 5253C002AA |
| Brand | Canon® |
Be the first to review “imagePROGRAF GP-4000 Wide Format Inkjet Printer” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.