Kimberly-Clark Professional ICON Auto Roll Towel Dispenser
Login to View Prices
Kimberly-Clark Professional ICON Auto Roll Towel Dispenser
Kimberly-Clark Professional ICON Auto Roll Towel Dispenser – Touchless Dispenser – 16.5″ Height x 12.4″ Width x 10.2″ Depth – Black Mosaic – Automatic, Hinged, Jam-free, Key Lock, Push Button, Long Lasting – 1 Each
Additional information
| Weight | 14.4700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.13 × 16.38 × 13.50 in |
| Color(s) | Black Mosaic |
| Material(s) | ABS Plastic |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | C |
| Compliance Standards | When Properly Installed, Meets ADA Standards for Accessible Design |
| Towels Dispensers Type | Hardwound Roll Towel Dispenser |
| Global Product Type | Roll, Electric Towel Dispensers |
| Dispenser Capacity (text) | 1,150 ft Roll |
| For Use With | Scott® and Kleenex® Hard Roll Towels 43959, 53925, 25702, 25637, 54478 |
| For Roll Size | 7.5" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 00000000000000 |
| MPN | 58720 |
| Brand | Kimberly-Clark Professional* |
| product-type | Paper Towel Dispenser |
| product-color | Black Mosaic |
| color-family | Black |
| country-of-origin | Mexico |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| dispenser-type | Touchless |
| height | 16.5" |
| width | 12.4" |
| depth | 10.2" |
| certifications-standards | ADA Compliant |
| brand-name | Kimberly-Clark Professional |
| features | Long Lasting |
| form-factor | Wall Mountable |
| product-name | ICON Auto Roll Towel Dispenser |
| product-line | ICON |
| manufacturer-part-number | 58720 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Part of a system with industry-leading innovation, the ICON Automatic Roll Towel Dispenser effortlessly enhances the look of the restroom with an exclusive, designer faceplate to help reimagine the restroom. Included faceplate is interchangeable with other designer options. Inspired by human-centered design, the ICON dispenser features intuitive control panel, front-loading battery bay and dampened hinge technology. Using direct-drive technology, the ICON dispenser uses a patented, dual sensor that delivers worry-free, touchless, 99.99 percent jam-free dispensing for hard roll paper towels and is compatible with your choice of Kleenex or Scott roll towels. It is engineered to help minimize the risk of spreading germs from every touchpoint. Design complements ICON toilet paper and skin-care dispensers in the collection. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072966473.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| package-contents | <ul> <li>ICON Auto Roll Towel Dispenser</li> <li>Faceplate</li> </ul> |
| limited-warranty | Lifetime |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.